Radni sastanak Hrvatskog i Talijanskog lovačkog saveza povodom 25 godina od potpisivanja sporazuma o suradnji

Kategorije:

Rim/Ferara – Predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza mr. sc. Ivica Budor, dopredsjednik Graciano Prekalj te tajnik Hrvoje Kukas boravili su u radnom posjetu talijanskom lovačkom savezu (Federazione Italiana della Caccia). U središtu najvećeg lovačkog saveza u Italiji s oko 400 000 članova, kako je navedeno u službenim statistikama, goste iz Hrvatske dočekao je predsjednik Massimo Buconi sa svojim suradnicima. Sastanku je nazočio i bivši predsjednik talijanskog saveza i aktualni dopredsjednik FACE-a Gian Luca Dall’Olio.

Federazione Italiana della Caccia  i Hrvatski lovački savez imaju potpisan sporazum o suradnji koji su potpisali tadašnji predsjednici talijanskog saveza Giacomo Rosini i Hrvatskog lovačkog saveza Đuro Dečak 1999. godine u Umagu. Ove godine navršava se punih 25 godina od potpisivanja sporazuma te je dogovoreno jačanje suradnje na nekoliko područja. Mnoge teme su raspravljene i otvorene po pitanju ustroja, gospodarenja lovištima te divljači. Brojne su i mogućnosti kvalitetnije suradnje do čega se došlo kroz otvaranje zajedničkih tema kako po pitanju projekata tako i rješavanja problema na području lovstva ali i želje za unaprjeđenjem kvalitete na svim područjima djelovanja.

Posebno interesantno bilo je upoznavanje s Life Perdix projektom čiji je nositelj talijanski lovački savez, a koji je uspješno realiziran povratkom autohtone trčke temeljene na genetskoj analizi preparata iz 1900 godine. Daniel Tramontana voditelj projekta Life Perdix ispred talijanskog lovačkog saveza i jedan od suradnika Davide Senserini dočekali su, nedaleko Ferare, delegaciju Hrvatskog lovačkog saveza na čelu s predsjednikom Ivicom Budorom u sjedištu praktične primjene europskog projekta koji je detektirajući genetski izvornu trčku vratio gene Perdix perdix Italica ali i cca 15000 trčki u prirodu kroz naporan, sveobuhvatan posao kojeg su se primili Tramontana i suradnici. Talijanski suradnici u detalje su predstavili višegodišnji projekt, postupke i probleme s kojima su se suočili ali i dolazak do zadivljujućih rezultata. Uslijedio je zanimljiv obilazak nekoliko lokacija na kojima se nalazi ukupno 18  prihvatilišta za podivljavanje od cca 1 ha smještenih na gotovo 18000 ha površine. Otvoreni za suradnju i poduprti sporazumom dva nacionalna saveza iskazali su otvorenost za suradnju i za očekivati je daljne aktivnosti na repopulaciji  trčke i u naša lovišta.

Više u Lovačkom vjesniku 9/2024

hrHR